DSC05692 Święta Bożego Narodzenia są dla wszystkich ludzi a zwłaszcza dla dzieci szczególnym przeżyciem. Najbardziej jednak ekscytujący i absorbujący jest okres przedświąteczny, w którym planujemy, robimy zakupy, sprzątamy, dekorujemy...

W przedszkolu  tak jak w każdej rodzinie dzieci przygotowują się do Świąt. Aby i w tym roku mogły cieszyć się i przeżywać tę świąteczną atmosferę. Już poraz dziewiąty wszystkie grupy brały udział w projekcie „Spotkanie przy choince“. Na początku grudnia nasze przedszkole odwiedził Święty Mikołaj  wręczając długo oczekiwnne prezenty.  Niespodzianką okazało sie  także spotkanie, na którym gościliśmy pracowników Biblioteki i Ośrodka Kultury
w Piotrkowie, który zaprezentowali świąteczną  inscenizację i przywieźli poraz drugi do przedszkola Świętego Mikołaja. Kolejnym punktem projektu było spotkanie z aktorami  teatru „Trójka“ z Bydgoszczy.  Dzieci miały okazję obejrzenia przedstawienia pt. Zimowy żart z Mikołajem. Tradycyjnie jak co roku dzieci upiekły pierniczki.   
W oczekiwaniu na święta nasze przedszkolaki brały udział
w konkursie plastycznym, na „Szopkę Bożonardzeniową”, „Świętego Mikołaja“ oraz „Bożonarodzeniowe drzewko“.  Kolejny raz zostaliśmy zaskoczeni pomysłowością prac dlatego też wszystkie dzieci biorace udział w konkursach zostały nagrodzone. Tradycją naszego przedszkola są spotkania, które wprowadzają w nastrój świąt Bożego Narodzenia oraz dają dzieciom możliwość poznania tradycji tych świąt. Takie spotkania wzmacniają więzi rodzinne. Dzieciom i nauczycielkom dają satysfakcję z możliwości sprawiania innym radości i przyjemności. W zorganizowaniu spotkań jasełkowych mają swój udział rodzice poprzez przygotowywanie dzieciom przepięknych strojów. Przedszkolaki DSC05730natomiast z wielkim zapałem uczą się swoich ról oraz kolęd, które prezentują swoim bliskim. Ponieważ święta Bożego Narodzenia to magiczny czas, w którym śpiewamy kolędy. Dlatego też w naszym projekcie nie mogło zabraknąć wspólnego kolędowania, które zostało przygotowane we współpracy z Biblioteką i Ośrpdkiem Kultury.
Do świętowania zaprosilismy emerytowanych i obecnych pracowników przedszkola,  absolwentów, rodziców i dzieci. Tuż, tuż przed świętami odbyło się spotkanie wszystkich dzieci oraz pracowników przedszkola podczas, którego dzieci z grupy „Pszczółki” przedstawiły  Jasełka.

  Czas rodzinnych spotkań jeszcze przed nami. Mamy satysfakcję, że możemy naszym najmłodszym przekazywać tradycyjne polskie zwyczaje i uczyć ich szacunku dla nich. Bo cóż może być wspanialszego niż świadomość, że udało się wprowadzić w życie dziecka trochę tradycji.

Katarzyna Dziubich