DSC02237Współczesny świat jest pełen zagrożeń. Bezpieczeństwo odgrywa istotną rolę w życiu dziecka. Wiek przedszkolny to czas, w którym dzieci powinny dowiedzieć się jak najwięcej o otaczającej rzeczywistości, która może nieść szereg rozmaitych zagrożeń. Dzieci muszą nauczyć się przewidywać i radzić sobie w sytuacjach zagrożenia poprzez właściwą ocenę niebezpieczeństwa. Przedszkole ma duży wpływ na kształtowanie osobowości dziecka, dlatego też należy jak najwcześniej rozpocząć systematyczne działania zmierzające do uświadomienia dzieciom grożących im niebezpieczeństw. W dniach od 8 do 12 maja zorganizowane zostały spotkania z różnymi specjalistami zawodowo związanymi z bezpieczeństwem i zdrowiem. Kolorowy Tydzień rozpoczęliśmy spotkaniem z ratownikami medycznymi pracującymi w Pogotowiu Ratunkowym w Radziejowie. Dzieci ubrane na pomarańczowo zapoznały się z zadaniami ratownictwa medycznego. To było nie tylko bardzo miłe, ale przede wszystkim bardzo ważne spotkanie. Celem zajęć przeprowadzonych przez wykwalifikowanych Ratowników Medycznych było przygotowanie przedszkolaków do wykonywania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Ratownicy wyjaśnili na czym polega ich praca. Następnie przedszkolaki miały okazję wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy w przypadku skaleczeń, zasłabnięć i złamań.

Dzieci uczyły się jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej i w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe.Poza tym utrwaliły sobie numery alarmowe służb ratowniczych. W trakcie prowadzonych zajęć dzieci obserwowały w jaki sposób należy prawidłowo wykonać opatrunek medyczny oraz zapoznały się z dostępnymi środkami opatrunkowymi. Ponadto przedszkolaki miały możliwość bandażowania kończyn oraz uczyły się, jak wygląda pozycja boczna i pod okiem instruktora ćwiczyły bezpieczne ułożenie ciała. Zdobyta wiedza i ćwiczenia praktyczne sprawiły, że dzieci poczuły się „małymi ratownikami”. Mamy nadzieję, że spotkanie to pomogło zaszczepić ideę konieczności pomocy osobom potrzebującym i że nasi wychowankowie już nigdy nie przejdą obojętnie obok człowieka potrzebującego ratunku i będą wiedzieli jak mogą pomóc. Dzięki takiej lekcji dzieci nauczyły się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia.

We wtorek dzieci w niebieskich barwach powitały policjanta w przedszkolnych progach. Policjant wyjaśniał jak należy poruszać się po drogach, aby bezpiecznie dotrzeć do celu. Ochotnicy przećwiczyli bezpieczne przejście przez pasy. Przedszkolaki zapamiętają, że przechodząc przez przejście dla pieszych nie należy biec ani spacerować, że trzeba przez nie przejść szybkim i zdecydowanym krokiem. Policjant mówił o bezpiecznym zachowaniu na drodze i na podwórku, obowiązku zapinania pasów w samochodzie i podróżowaniu w fotelikach. Tłumaczył dzieciom jak należy zachować się, gdy dziecko zaczepi ktoś obcy. Spotkanie policjanta z naszymi wychowankami przebiegało w bardzo miłej i serdecznej atmosferze. Od dzisiaj każdy przedszkolak już wie, że policjant może być przyjacielem, który zawsze chętnie służy pomocą. Środa to dzień, w którym nasze przedszkole odwiedzili strażacy z Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Radziejowie. Podczas spotkania nasi milusińscy dowiedzieli się, iż praca strażaków polega nie tylko na gaszeniu pożarów, ale również na udzielaniu pomocy ludziom podczas powodzi i wypadków samochodowych. Największe zainteresowanie wzbudził wóz strażacki, którym przyjechali nasi Goście. Strażacy zademonstrowali wykorzystywaną w akcjach aparaturę oraz wyposażenie wozu strażackiego, między innymi: gaśnice, węże oraz sprzęt służący do pomocy podczas wypadków. Przedszkolaki dowiedziały się także, do czego służy tzw. sygnalizator bezruchu- dźwiękowe urządzenie ostrzegawcze. Ogromną atrakcją było wejście do wozu strażackiego. Dzieci chodź przez chwilę mogły poczuć się jak mali strażacy. Dla wszystkich, była to naprawdę wspaniała przygoda, podczas której wiele się nauczyliśmy.
Czwartek to przedostatni dzień Kolorowego Tygodnia, w którym to dzieci przyszły ubrane w kolor zielony. Tego dnia odwiedziła nas żołnierka i poprowadziła lekcję o Ojczyźnie. Dzieci bardzo chętnie wypowiadały się, dzieliły się swoją wiedzą na temat kraju. Pani żołnierz odpowiedziała również na wszystkie pytania przedszkolaków dotyczących jej pracy. Przedszkolaki dostawały drobne upominki ale najbardziej podobały nam się elementy musztry. Ciekawi jesteśmy ile przedszkolaków po tym dniu marzy o pracy w wojsku?
Kolorowy Tydzień zakończył się spotkaniem z lekarzem rodzinnym. W przedszkolu królował biały kolor. Dzieci w tym dniu miały pogadankę na temat zdrowia, higieny osobistej ale również zobaczyły jak wygląda badanie lekarskie i jakich przyrządów lekarz używa w swojej pracy. Dzieci bardzo chętnie współpracowały odpowiadając na wszystkie pytania. Teraz na pewno żaden przedszkolak nie będzie bał się wizyty u lekarza.
Kolorowy Tydzień to wydarzenie, które daje dzieciom w atrakcyjny sposób, uregulować wiedzę na temat bezpieczeństwa i zdrowia. Dzieci poprzez wszystkie spotkania w tym tygodniu uświadomiły sobie jak ważną i niebezpieczną służbę pełnią wszyscy zaproszeni goście. Utrwaliły numery alarmowe, poznały 5 różnych zawodów. Dziękujemy wszystkim rodzicom za zaangażowanie i wyszukiwanie ubrań w danym kolorze.

Hanna Betlińska